021-22664813   |  021-22664702

ازدواج موقت (نکاح منقطع)

وکیل حقوقی ازدواج موقت (نکاح منقطع)

ازدواج از یک منظر به ازدواج دائم و ازدواج موقت دسته بندی می شود. هر دو نوع ازدواج  مشمول عنوان زوجیت می گردد، اما در مواردی نیز متفاوت می باشد. در درجه نخست آنچه که موجب تمایز میان این دو نوع ازدواج می گردد تصمیم زن و مرد در خصوص دائمی یا موقت بودن آن است.

شرایط ازدواج موقت همانند شرایط ازدواج دائم می باشد؛ بدین معنا که در نکاح منقطع نیز بلوغ و عقل شرط است، اما تفاوت مهم این دو آنجاست که در ازدواج موقت تعیین مهریه و تعیین مدت پیش از جاری شدن صیغه نکاح، شرط می باشد.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که ازدواج موقتی که بدون تعیین مدت و مهریه باشد باطل است.

آیا در ازدواج موقت مهریه و نفقه وجود دارد؟

پس از جاری شدن صیغه ازدواج موقت، زن مالک مهریه می گردد، اما چنانچه قبل از برقراری رابطه زناشویی، مدت ازدواج تمام شود و یا مرد باقیمانده مدت عقد را ببخشد (بذل کند) زن مالک نیمی از مهریه می شود. لیکن بر خلاف مهریه، در ازدواج موقت به زن نفقه تعلق نمی گیرد؛ مگر اینکه در این خصوص زن و شوهر با یکدیگر توافق کنند. بنابراین عدم پرداخت نفقه از سوی شوهر در ازدواج موقت واجد عنوان کیفری نمی باشد و نمی توان در ازدواج موقت دعوی کیفری ترک انفاق را علیه زوج مطرح نمود.

اجازه پدر در ازدواج موقت لازم است؟

همانند ازدواج دائم در صورتی که زن باکره نباشد، نیازی به اذن پدر وجود ندارد و بالطبع در صورتی که دختر باکره باشد، برای ازدواج موقت نیز اذن پدر ضروریست.

باید بدانید که در ازدواج موقت حتی در صورت توافق نیز زن از شوهر خود ارث نمی برد لیکن شرایط فرزندان حاصل از ازدواج موقت همانند شرایط فرزندان حاصل از ازدواج دائم می باشند و از ارث و سایر حقوق بهره خواهند برد.

در صورت تمایل زن و شوهر به تمدید ازدواج موقت می بایست مدت جدید و مهریه جدید تعیین شود.

آیا ثبت ازدواج موقت الزامی است؟

زن و شوهر می توانند برای رسمی کردن ازدواج موقت به دفاتر ازدواج مراجعه کرده و ازدواج خود را ثبت نمایند. لیکن مطابق قوانین اجباری جهت ثبت ازدواج موقت وجود ندارد اما مطابق با قانون حمایت خانواده جدید، در صورت وجود برخی شرایط می بایست ازدواج موقت نیز مانند ازدواج دائم ثبت گردد؛ مهمترین شرط باردار شدن زن در این ازدواج می باشد به این دلیل که فرزند حاصل از ازدواج موقت نیز از پدر و مادر خود ارث می برد. همچنین در زمانی که طرفین ضمن ازدواج یا پس از ازدواج موقت ثبت آن را شرط نمایند و یا با توافق طرفین نیز ازدواج موقت ثبت می گردد.

بیان این نکته ضروریست که در حالی قانون با وجود سه شرط مذکور، ثبت ازدواج موقت را الزامی نموده است و در باقی موارد ثبت آن الزامی نیست اما چنانچه ازدواج موقت ثبت رسمی نشود؛ زوجه جهت مطالبه مهریه و سایر موارد توافق شده با مشکلات عدیده ای مواجه می گردد.

پس گروه حقوقی گرشا به شما توصیه می کند در صورتی که میخواهید در مطالبه حقوق خود به مشکلی برخورد ننمایید، حتما ازدواج موقت خود را ثبت کنید.

دقت داشته باشید که ثیت ازدواج موقت می بایست از طریق زوج و دفترخانه های ازدواج انجام پذیرد.

وکلای تخصصی خانواده، مجموعه گروه حقوقی گرشا در کنار شما هستند تا در صورتی که در این خصوص مشکلاتی حقوقی گریبان گیر شما شد، با وکلای متخصص، در این راه شما را یاری رسانند.

اشتراک گذاری

مطالب بیشتر

حضانت-فرزند-در-قانون-جدید

حضانت فرزند در قانون جدید

حضانت فرزند یکی از مهم ترین تکالیف والدین است، اهمیت مبحث حضانت به اندازه‌ای است، که هم در قانون مدنی و هم در قانون حمایت

در کنار شما هستیم

برای کسب اطلاعات و جزئیات دقیق‌تر با مشاوران گروه حقوقی گرشا تماس بگیرید.

صفر تا صد معاملات خودرو

گروه حقوقی گرشا برگزار می کند. کارگاه حضوری صفر تا صد معاملات خودرو ویژه نمایشگاه داران و معامله کنندگان خودرو ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۵

پرداخت وجه بدون اخذ رسید

در روابط روزمره ممکن است اتفاق بیفتد که به درخواست کسی و بدون وجود طلبی از جانب او، پولی را به وی دهید و به

قرارداد EPC چیست؟

قرارداد EPC راهنمای جامع برای کارفرمایان و پیمانکاران در پروژه‌های عمرانی و صنعتی قرارداد EPC چیست؟ قرارداد EPC (مهندسی، تدارکات و ساخت) یک نوع نوین

Whatsapp
سلام، چطور می‌توانیم در خدمت شما باشیم؟
سلام، چطور می‌توانیم درخدمت شما باشیم؟

Hello, How can we help you?