021-22664813   |  021-22664702

استرداد جهیزیه

وکیل حقوقی استرداد جهیزیه

بر خلاف باور عموم جامعه که تهیه جهیزیه را وظیفه زن می دانند، در قانون، زن وظیفه ای در تهیه و تامین جهیزیه در زندگی مشترک ندارد؛ اما در عرف ایران معمولا زوجه زمانی که می خواهد به منزل همسرش برود و زندگی مشترک را آغاز کند، عمده وسایلی را که برای شروع زندگی مشترک لازم و کافی است را تهیه می کند و به منزل همسرش می برد. به این نکته توجه کنید که جهیزیه فقط شامل وسایل منقول اعم از اموال مصرفی و تزیینی منزل مشترک می شود؛ پس طلاهای زوجه هیچ گاه جز جهیزیه به حساب نمی آیند.

 توجه کنید که زوج هیچ گاه حق مالکیت بر اموال جهیزیه پیدا نمی کند و فقط حق استفاده (انتفاع) از این اموال را دارد. یکی ازمهم ترین مواردی که باید در مبحث جهیزیه به آن توجه شود تهیه لیستی از اموال است که در اصطلاح به آن لیست سیاهه اموال می گویند و از جمله مدارک مهم برای دعوی استرداد جهیزیه است .

گروه حقوقی گرشا به شما توصیه می کند لیست سیاهه اموال را بصورت کامل و درست تهیه نمایید تا بعدا و در صورت لزوم استفاده از آن، به جهت نگارش ناصحیح با مشکل مواجه نشوید. این لیست باید شامل تمامی اموالی باشد که زوجه به منزل زوج می برد و درمورد اشیا و اموال با اهمیت تر، بهتر است این لیست با جزییات بیشتری نوشته شود. توجه کنید این لیست باید به امضا زوج و شاهدین مورد اطمینانی برسد.

به عنوان وکلای دادگستری در مجموعه حقوقی گرشا به شما توصیه می کنیم که در صورتی که این لیست را تهیه نکرده اید حتما فاکتور های خرید جهیزیه را نزد خود نگه دارید تا بتوانید در صورت لزوم، مالکیت خود را به مرجع قضایی ثابت کنید.

در این راستا بهتر است زمانی که برای خرید وسایل جهیزیه می روید اگر همسر آینده شما همراتان است حتما از فروشنده بخواهید که فاکتورهای خرید به اسم شما (زوجه) صادر شود .

جالب است بدانید در صورت فوت زوجه، وراث وی می توانند جهیزیه را از منزل زوج خارج کنند.

چگونه دعوای استرداد جهیزیه طرح کنیم؟

 دعوی استرداد جهیزیه از جمله دعاوی می باشد که با وجود آن که در قانون تعریفی از جهیزیه نشده است ولی به علت این که جهیزیه یک سنت دیرینه در کشور است، از جمله دعاوی پر تکرار در دادگاه ها می باشد.

شما می توانید در هر زمان از طول زندگی مشترک دعوی استرداد جهیزیه را اقامه نمایید و یا به همراه دعوی طلاق، دادخواست استرداد جهیزیه نیز بدهید. اما معمولا ثبت دادخواست استرداد جهیزیه نشانه ای برای عدم تمایل به ادامه زندگی مشترک می باشد.

در صورتی که همزمان با دعوی طلاق، دعوی استراد جهیزیه مطرح کنید:

الف- در صورتی که طلاق به درخواست زوجه باشد: می تواند پیش از طلاق یا در حین رسیدگی به دعوی طلاق یا پس از آن، درخواست استرداد جهیزیه بدهد و زوج مکلف به تحویل و استرداد این اموال به زوجه می باشد .

ب- در صورتی که طلاق به درخواست زوج باشد: باید اموال را به زوجه مسترد نماید.

ج- در صورتی که طلاق توافقی باشد: زوجین باید پیش از طلاق در مورد جهیزیه توافق نمایند.

بر اساس یک نظریه مشورتی مورخ ۱۳۹۱ معمولا رابطه حقوقی زوج نسبت به جهیزیه در زمان شروع زندگی مشترک با توجه به نوع توافق اولیه و عرف محل سکونت زوجین تعیین می شود (اعم از این که این توافق مکتوب باشد یا غیر مکتوب) والا استفاده از جهیزیه نسبت به زوج اباحه محض از ناحیه زوجه محسوب می شود و…)

وکلای گرشا به شما توصیه می کنند همزمان با دعوی استرداد جهیزیه، دادخواست تامین خواسته (برای مطالعه بیشتر در مورد مبحث تامین خواسته می توانید به قسمت مربوطه در سایت مراجعه نمایید) هم به ثبت برسد. علت این امر آن است که پیش از صدور رای هر چه زودتر، زوجه جهیزیه خود را از منزل خارج کند تا به آن ها آسیبی نرسد و در محل امنی و تحت نظر امینی نگه داری شوند و روند اجرای آن همچون اجرای حکم پس از قطعی شدن حکم است.

ما به شما این هشدار را می دهیم که هیچ گاه بدون حکم دادگاه اقدام به خارج کردن اموال جهیزیه خود از منزل مشترک ننماید. چرا که ممکن است همسرتان شما را تحت عناوین کیفری سرقت و مانند آن مورد تعقیب قضایی قرار دهد، پس پیش از هر اقدامی با وکلای دادگستری مشورت نمایید .

دادگاه صالح به رسیدگی دعوی استرداد جهیزیه:

با توجه به این که مبلغ جهیزیه شما چقدر است، مرجع رسیدگی کننده به این دعوی متفاوت است.

 در صورتی که جهیزیه شما مبلغ بیست میلیون و کمتر از آن ارزش دارد، شورای حل اختلاف صلاحیت رسیدگی دارد.

اما در صورتی که جهیزیه شما ارزشی بیش از بیست میلیون تومان داشته باشد، دادگاه خانواده محل اقامت زوج یا محل سکونت خودتان،  صلاحیت رسیدگی به دعوی شما را دارد.

رای این دعوی در صورتی که توسط شورای حل اختلاف صادر شده باشد ظرف بیست روز قابل اعتراض در دادگاه عمومی حقوقی و در صورتی که توسط دادگاه صادر شده باشد ظرف بیست روز قابل اعتراض در دادگاه تجدید نظر استان شما می باشد .

مدارک لازم برای ثبت دادخواست استرداد جهیزیه چیست؟

۱.سند نکاح یا سند طلاق

۲.مدارکی که نشان می دهد شما جهیزیه را به منزل شوهر برده اید، مثل سیاهه اموال، فاکتور های خرید، استشهادیه و…

اجرای حکم در رای استرداد جهیزیه به چه ترتیب است ؟

در زمان اجرای حکم قطعی یا بعد از صدور رای تامین خواسته، ابتدا اجرای احکام، یک نفر که معمولا از آشنایان زوجه است را به عنوان امین اموال معرفی می نماید. امین با نامه ای که دادورز اجرا به وی می دهد به کلانتری محلی که اموال زوجه در آن قرار دارد مراجعه و با همراهی مامور کلانتری به محلی که جهیزیه در آن نگهداری می شود، مراجعه و اموال جهیزیه را استرداد می نماید و این فرآیند در صورتجلسه کلانتری قید می شود. همچنین لیستی از اموال جهیزیه تهیه و به امضا افراد حاضر می رسد و در صورتی که زوج مانع اجرای حکم شود مامور کلانتری موظف است به صورت قانونی با وی برخورد نماید.

گروه حقوقی گرشا با ارائه راهکار های عملی، سعی بر آن دارد تا در صورتی که قصد طرح دادخواست استرداد جهیزیه را دارید، در مسیر اقامه این دعوی با مشکلات قانونی و حقوقی مواجه نشده و در صورتی که در میانه راه هستید، هر چه سریع تر به نتیجه مطلوب برسید .

اشتراک گذاری

مطالب بیشتر

حضانت-فرزند-در-قانون-جدید

حضانت فرزند در قانون جدید

حضانت فرزند یکی از مهم ترین تکالیف والدین است، اهمیت مبحث حضانت به اندازه‌ای است، که هم در قانون مدنی و هم در قانون حمایت

در کنار شما هستیم

برای کسب اطلاعات و جزئیات دقیق‌تر با مشاوران گروه حقوقی گرشا تماس بگیرید.

صفر تا صد معاملات خودرو

گروه حقوقی گرشا برگزار می کند. کارگاه حضوری صفر تا صد معاملات خودرو ویژه نمایشگاه داران و معامله کنندگان خودرو ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۵

پرداخت وجه بدون اخذ رسید

در روابط روزمره ممکن است اتفاق بیفتد که به درخواست کسی و بدون وجود طلبی از جانب او، پولی را به وی دهید و به

قرارداد EPC چیست؟

قرارداد EPC راهنمای جامع برای کارفرمایان و پیمانکاران در پروژه‌های عمرانی و صنعتی قرارداد EPC چیست؟ قرارداد EPC (مهندسی، تدارکات و ساخت) یک نوع نوین

Whatsapp
سلام، چطور می‌توانیم در خدمت شما باشیم؟
سلام، چطور می‌توانیم درخدمت شما باشیم؟

Hello, How can we help you?