021-22664813   |  021-22664702

انواع قراردادهای ساخت به اعتبار شیوه پرداخت

قرارداد ساخت به اعتبار شیوه پرداخت

از مهم ترین کارکردهای قراردادهای ساخت قیمت گذاری روی پروژه و تخصیص ریسک‌هایی است که هر یک از طرفین بر عهده می‌گیرد. اختیار اینکه در خصوص یک پروژه خاص می‌بایست کدام یک از أنواع قرارداد مورد استفاده قرار بگیرد و چه شرایطی در آن گنجانده شود، منحصرا با کافرماست. این که پیمانکار بداند در هر یک از انواع قرارداد با چه ریسک‌هایی رو به روست اهمیت بسزایی دارد.

قرارداد مقطوع
در قرارداد مقطوع، کارفرما تمام ریسک‌های پروژه را به پیمانکار منتقل می‌کند و در مقابل پیمانکار نیز برای پوشش دادن هزینه-های غیرمترقبه مبلغ بیشتری را مطالبه خواهد کرد. برخلاف مبلغ در این قراردادها که مقطوع و از پیش معین است، الباقی تعهدات پیمانکار در قالب مواردی مانند برنامه‌های زمانبندی، سیستم گزارش مدیریت و برنامه‌های کنترل کیفی در طول اجرای پروژه به انجام می‌رسد. در صورتی که مبلغ قراردادی پروژه کمتر از میزان واقعی آن برآورد شده باشد، آن میزان خطا که در تخمین صورت گرفته است، از سود پیمانکار کسر خواهد شد و در صورتی که برآورد مذکور بیشتر از میزان واقعی باشد نیز به سود پیمانکار می‌افزاید اما ممکن است شانس برنده شدن او را در مناقصه کاهش دهد.

قیمت واحد
در یک قرارداد قیمت واحد، ریسک عدم پیش بینی دقیق در خصوص فعالیت¬های کلیدی پروژه از دوش پیمانکار برداشته می‌شود. با این وجود در صورتی که قیمت¬ برآورد شده از سوی کارفرما اختلاف فاحشی با قیمت تخمینی پیمانکار داشته باشد، پیمانکار نامتوازن بودن مناقصه را به اطلاع کارفرما می¬رساند. پیمانکار می¬تواند با مسئولیت خود و بسته به گرایشی که ممکن است برای تحمل ریسک داشته باشد، اندکی قیمت برخی کارها که کمتر از میزان واقعی برآورد شده را بالاتر برده و قیمت الباقی کارها را پایین بیاورد. در این روش، اگر پیمانکار در ارزیابی خود از قیمت¬ها، دقیق عمل کند، می¬تواند سود خود را افزایش دهد. چراکه پرداختی‌ها بر اساس قیمت واقعی اقلام صورت می‌پذیرد و عکس این قضیه نیز صادق خواهد بود. علاوه بر این، کارفرما ممکن است در صورتی که قیمت پیشنهادی پیمانکار با قیمت واقعی أقلام، تفاوت فاحشی داشته باشد، او را رد صلاحیت کند. حتی اگر خطا در تخمین قیمت خواه بالاتر یا پایین تر از میزان واقعی – به دلیل افزایش حجم کار بوده باشد، باز هم تفاوتی در وضعیت پیمانکار نداشته و او نمی‌تواند مبلغی بیش از مبلغ اعلامی دریافت کند چرا که خطا در محاسبه حجم کار نیز در نوع خود، خطا به حساب می‌آید.

قیمت به انضمام درصد مازاد

برای بعضی از اقسام قراردادها که دربرگیرنده فناوری­های نوین یا تامین کننده نیازهای فوری و مبرم هستند، کارفرما ممکن است ملزم شود تا در صورت تجاوز هزینه­‌ها از تخمین­های صورت گرفته، هزینه‌­های مازاد را بر عهده بگیرد. در این نوع از قراردادها، پیمانکار هزینه واقعی کار را علاوه بر یک درصد مشخص دریافت می‌­کند. به علاوه اگر نیاز مبرمی به تکمیل پروژه وجود داشته باشد، پرداخت دستمزد کارکنان در طول انجام پروژه امری معمول و متداول است که این ممکن است هزینه­‌های انجام کار را بالاتر ببرد. جز در فرضی که دلایل قانع کننده­ای وجود داشته باشد، مانند برخی پروژه‌­های نظامی که ساخت آن ها فوریت دارد، برای کارفرما بهتر است تا از این مدل قراردادی استفاده نکند.

قیمت به علاوه دستمزد معین

در این قرارداد، پیمانکار هزینه کار را دریافت کرده اما دستمزد معینی نیز به آن اضافه می­‌شود. از آن جا که میزان این دستمزد از پیش معین است به نفع پیمانکار است تا کار را به سرعت تمام کند. در این نوع از قرارداد، دو ریسک متقابل وجود دارد. کارفرما با ریسک افزایش اصل هزینه­‌ها رو به روست. در حالی که پیمانکار ریسک کاهش سود خود را دارد. این کاهش سود برای پیمانکار زمانی اتفاق می­افتد که کار بیش از مقدار معین طولانی گردد.

خسارت و پاداش بر حسب زمان اتمام پروژه

در این مدل قراردادی، پیمانکار متعهد می­‌شود تا در صورتی که نتواند پروژه را در مدت مقرر به پایان برساند، مبلغی تحت عنوان خسارت تنبیهی به کارفرما بپردازد و در مقابل، در صورتی که پروژه زودتر از موعد مقرر به پایان برسد، مبلغی تحت عنوان پاداش دریافت می­‌کند. از سویی به این دلیل که پیمانکار ریسک انجام پروژه در مدت را به عهده می­‌گیرد مختار خواهد بود تا دستمزد خود را درصد قابل تغییری از هزینه‌­های انجام پروژه قرار دهد. علاوه بر این، مدت انجام پروژه معمولا در این نوع قراردادی، مشخص بوده و پیمانکار قبلا پذیرفته است تا پروژه را در موعد مقرر به انجام برساند. در این نوع قراردادی، ریسک قابل توجهی در خصوص افزایش احتمالی هزینه­‌های پروژه متوجه کارفرماست، با این وجود پیمانکار را ترغیب می­‌کند تا هزینه‌­ها را به پایین ترین حد ممکن برساند.

خسارت و پاداش بر حسب تخمین پیمانکار

این نوع قراردادی نوع دیگری است که در آن به خسارت تنبیهی و پاداش تصریح می­‌شود. منتهی تفاوت آن در این است که خسارت و پاداش بر اساس این است که آیا هزینه­‌های پروژه بیشتر یا کمتر از برآورد ابتدایی پیمانکار باشد. معمولا، حسب اینکه پروژه دیرتر یا زودتر از موعد به پایان برسد، خسارت یا پاداش بر اساس درصدی که از قبل در قرارداد تعیین شده میان طرفین تقسیم می­‌شود و موعد اتمام پروژه نیز در قرارداد معین است. پاداش­‌ها و خسارات ممکن است به صورت شناور نسبت به زمان اتمام پروژه انجام شود. به این معنا که اگر پروژه ۲ ماه زودتر از زمان مقرر به اتمام رسید، ۲۰۰ هزار دلار و اگر ۱ ماه زودتر به پایان رسیده ۱۰۰ هزار دلار پاداش به پیمانکار پرداخت گردد و در خصوص خسارات نیز به همین ترتیب عمل می‌شود.

هزینه تضمین شده

زمانی که محدوده پروژه دقیقا تعریف شده باشد، ممکن است کارفرما از پیمانکار بخواهد تا تمامی ریسک‌­ها از قبیل  هزینه­‌های انجام پروژه و اتمام پروژه در موعد مقرر را بر عهده بگیرد. هرگونه دستور تغییر از جانب کارفرما در این نوع از قرارداد می­بایست بسیار استثنایی و حداقلی باشد. چراکه پیمانکار ویژگی­‌های پروژه و نحوه پیش برد آن را قبلا در اختیار کارفرما قرار داده است. در این نوع قراردادی، بر حداکثر مبلغی که پروژه نیاز دارد توافق می‌­شود و پیمانکار تضمین می­کند که هزینه‌­ها از آن مقدار تجاوز نکند. ممکن است در این نوع قراردادی توافقاتی نیز در خصوص صرفه جویی در هزینه­‌ها صورت بگیرد. به این معنا که اگر پروژه با هزینه کمتری از حداکثر تضمین شده، به پایان رسید، باقی مانده میان کارفرما و پیمانکار تقسیم شود. این نوع از قرارداد به طور خاص برای قراردادهای کلید در دست، بیشتر از سایر انواع قراردادها کاربرد دارد.

اشتراک گذاری

مطالب بیشتر

حضانت-فرزند-در-قانون-جدید

حضانت فرزند در قانون جدید

حضانت فرزند یکی از مهم ترین تکالیف والدین است، اهمیت مبحث حضانت به اندازه‌ای است، که هم در قانون مدنی و هم در قانون حمایت

در کنار شما هستیم

برای کسب اطلاعات و جزئیات دقیق‌تر با مشاوران گروه حقوقی گرشا تماس بگیرید.

صفر تا صد معاملات خودرو

گروه حقوقی گرشا برگزار می کند. کارگاه حضوری صفر تا صد معاملات خودرو ویژه نمایشگاه داران و معامله کنندگان خودرو ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۵

پرداخت وجه بدون اخذ رسید

در روابط روزمره ممکن است اتفاق بیفتد که به درخواست کسی و بدون وجود طلبی از جانب او، پولی را به وی دهید و به

قرارداد EPC چیست؟

قرارداد EPC راهنمای جامع برای کارفرمایان و پیمانکاران در پروژه‌های عمرانی و صنعتی قرارداد EPC چیست؟ قرارداد EPC (مهندسی، تدارکات و ساخت) یک نوع نوین

Whatsapp
سلام، چطور می‌توانیم در خدمت شما باشیم؟
سلام، چطور می‌توانیم درخدمت شما باشیم؟

Hello, How can we help you?