021-22664813   |  021-22664702

ترک انفاق

وکیل حقوقی ترک انفاق

اگر چه امروزه بانوان محترم نسبت به قبل، نسبتا از استقلال مالی بیشتری برخوردار هستند اما در عرفا و قانونا بانوان در زندگی زناشویی، از نظر مالی به همسرانشان تکیه می کنند و از جمله وظایف مرد در زندگی مشترک این است که نفقه همسرش را پرداخت کند (برای اطلاع از شرایط و نکات نفقه به قسمت مربوطه در سایت مراجعه نمایید).

اهمیت پرداخت نفقه به اندازه ای است که قانون گذار با رعایت شرایطی آن را جرم انگاری کرده است و برای آن مجازات تعیین کرده است.

ترک انفاق به چه معناست؟

براساس قانون از زمانی که عقد ازدواج دائم به طور صحیح رخ داد، نفقه زن باید پرداخت شود. اما در رویه زندگی مشترک در جامعه ما تا زمانی که زوجین به محل سکونت مشترک نرفته اند، نفقه ای به زوجه پرداخت نمی شود. پس خوب است بدانید از زمان جاری شدن عقد دائم می توانید از همسرتان نفقه بگیرید.

افرادی که پرداخت نفقه به آن ها واجب است زوجه و فرزندان می باشند.

بر خلاف باور عامه مردم برای مطالبه نفقه خود فقط می توانید از طریق اقامه دعوی حقوقی مطالبه نفقه اقدام کنید و شکایت کیفری ترک انفاق، زوج را مکلف به پرداخت نفقه زوجه نمی کند و فقط زوج مجازات می شود که

بنابراین اگر به دنبال نفقه پرداخت نشده خود هستید، باید دعوی حقوقی مطالبه نفقه را اقامه نمایید.

از جمله نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که نوع عقد ازدواج شما در تعلق گرفتن یا نگرفتن نفقه به شما تاثیر دارد. در ازدواج دائم باید نفقه به زوجه پرداخت شود اما در ازدواج موقت (صیغه) نفقه به زوجه تعلق نمی گیرد اما زوجین می توانند توافق کنند که در ازدواج موقت نفقه به زوجه پرداخت شود.

البته نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که حتی در صورتی که در ازدواج موقت، پرداخت نفقه را شرط کرده باشید، نمی توانید دعوی کیفری ترک انفاق مطرح نمایید و فقط می توانید دعوی حقوقی مطالبه نفقه را اقامه نمایید.

چگونه دعوی ترک انفاق را طرح کنیم؟

توصیه می کنیم که پیش از اقامه دعوی کیفری درخواست خود را طی اظهارنامه ای به اطلاع همسرتان برسانید.

در ابتدا زوجه باید برای اقامه دعوی ترک انفاق، شکواییه ای را تحت عنوان شکایت ترک انفاق ثبت کند. در حال حاضر بر اساس قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۲ در خصوص شکایت ترک انفاق بر خلاف سابق نیازی به مراجعه به کلانتری نمی باشد. در حال حاضر مجازات مردی که نفقه همسر خود را نمی پردازد سه تا پنح ماه حبس است که با توجه به تصویب قانون کاهش مجازات حبس تعزیری این مجازات به جزای نقدی تبدیل شده است. رای صادره ظرف بیست روز قابل اعتراض در دادگاه تجدید نظر استان شما می باشد.

به شما توصیه می کنیم اگر قصد دارید دعوی ترک انفاق را در مراجع کیفری علیه همسرتان اقامه نماید، بهتر است که در ابتدا و قبل از ثبت شکایت، شرایط زندگی و موقعیت همسرتان را برای وکلای مجموعه حقوقی گرشا تشریح کنید تا بهترین توصیه، با توجه به شرایطتان به شما ارائه گردد. چرا که بسته به شرایط هر موکل، ممکن است شکایت کیفری یا مطالبه حقوقی برای وی کارسازتر باشد .

مدارک لازم برای ثبت شکایت ترک انفاق چیست؟

۱.سند ازدواج

۲.کارت ملی زوجه

۳.اظهارنامه (در صورتی که قبل از اقامه دعوی کیفری اظهارنامه ای خطاب به همسرخود داده باشید).

وکلای تخصصی کیفری خانواده در مجموعه حقوقی گرشا از آغاز تا پایان همراه شما خواهند بود تا نتیجه مطلوب خود را به دست آورید.

اشتراک گذاری

مطالب بیشتر

حضانت-فرزند-در-قانون-جدید

حضانت فرزند در قانون جدید

حضانت فرزند یکی از مهم ترین تکالیف والدین است، اهمیت مبحث حضانت به اندازه‌ای است، که هم در قانون مدنی و هم در قانون حمایت

در کنار شما هستیم

برای کسب اطلاعات و جزئیات دقیق‌تر با مشاوران گروه حقوقی گرشا تماس بگیرید.

صفر تا صد معاملات خودرو

گروه حقوقی گرشا برگزار می کند. کارگاه حضوری صفر تا صد معاملات خودرو ویژه نمایشگاه داران و معامله کنندگان خودرو ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۵

پرداخت وجه بدون اخذ رسید

در روابط روزمره ممکن است اتفاق بیفتد که به درخواست کسی و بدون وجود طلبی از جانب او، پولی را به وی دهید و به

قرارداد EPC چیست؟

قرارداد EPC راهنمای جامع برای کارفرمایان و پیمانکاران در پروژه‌های عمرانی و صنعتی قرارداد EPC چیست؟ قرارداد EPC (مهندسی، تدارکات و ساخت) یک نوع نوین

Whatsapp
سلام، چطور می‌توانیم در خدمت شما باشیم؟
سلام، چطور می‌توانیم درخدمت شما باشیم؟

Hello, How can we help you?