021-22664813   |  021-22664702

حضانت فرزند

وکیل حقوقی حضانت فرزند

حضانت یکی از مهم ترین تکالیف والدین است، اهمیت مبحث حضانت به اندازه ای است، که هم در قانون مدنی و هم در قانون حمایت خانواده به آن اشاره شده است و این اهمیت تا جایی است که در صورتی که هر یک از زوجین، مانع دیگری در ملاقات طفل شوند، با رعایت شرایطی، مجرم هستند.

مبحث حضانت طفل از زمانی آغاز می شود که والدین طفل به هر دلیلی باهم زندگی نمی کنند چراکه تا زمانی که والدین با هم زندگی می کنند؛ حضانت طفل بر عهده هر دو است، مگر این که عدم شرایط صلاحیت برای حضانت فرزند قانونا تایید شود.

مهم ترین نکته در مبحث حضانت طفل، مصلحت فرزند است.

در چه مواردی باید برای حضانت طفل تصمیم گیری شود:

۱.۱.فوت والدین یا یکی از آن ها

در صورتی که یکی از والدین فوت کند، حضانت طفل به آن دیگری سپرده می شود .

در صورتی که والدین هر دو فوت کنند، بر اساس قانون در درجه‌ی اول حضانت با جد پدری، بعد وصی (نماینده­ ایی که از سوی پدر یا جد پدری انتخاب شده) و در آخر قیم (نمایند­ه‌ی­ قضایی که از سوی دادگاه انتخاب شده و می‌­تواند از بستگان طفل باشد) است.

خوب است بدانید که بر خلاف باور عموم، در صورتی که پدر فوت کرده باشد حق حضانت از مادر ساقط نمی شود.

۲.طلاق:

بسته به این که طلاق شما به چه صورت باشد، تصمیم برای حضانت متفاوت خواهد بود.

۳.عدم سکونت والدین در منزل مشترک (سکونتگاه مشترک):

جدا زندگی کردن والدین از هم، همیشه به معنای طلاق و جدایی نیست؛ گاها دیده می شود که یکی از والدین بدون انجام دادن اقدامی برای جدایی و طلاق طفل را به محل دیگری برده در این صورت آن دیگری برای حضانت فرزند خود اقامه دعوی می کند.

موارد سلب حضانت کدام است؟

ممکن است حضانت فرزند در شرایطی که پدر یا مادر دچار انحطاط اخلاقی گردند؛ به درخواست نزدیکان، یا خویشاوندان طفل یا قیم، از والدین سلب شود و یا یکی از والدین درخواست سلب حضانت آن دیگری را داشته باشد: از جمله مواردی که مطابق قانون در صورت تحقق آن ها حضانت سلب می شود :

۱-اشتهار والدین یا یکی از آن ها به فساد اخلاقی یا فحشا

۲-اعتیاد زیان آور به الکل یا مواد مخدر

۳-ابتلا به بیماری های روانی

۴-سو استفاده از اطفال در گماشتن آن ها به اموری مثل تکدی گری، قاچاق و…

۵-تکرار کردن ضرب و جرح کودک (تنبیه و تادیب طفل در حیطه اختیارات والدین است اما این امر نباید به اندازه باشد که موجب آسیب رساندن به کودک شود)

از جمله توصیه های گروه حقوقی گرشا به شما این است؛ که اگر به عنوان یکی از والدین یا نزدیکان و یا قیم طفل، تقاضای سلب حضانت را دارید، بدانید که موارد سلب حضانت فقط محدود به موارد بیان شده در بالا نیست و می توانید با دلایل قانع کننده دیگری هم سلب حضانت را از دادگاه بخواهید.

به طور مثال داشتن شغلی که مانع سپری کردن زمان مناسب و کافی با فرزند شود و در نتیجه تربیت فرزند آسیب ببیند و یا عدم توجه به سلامت اخلاقی و جسمانی فرزند، می تواند از این موارد است.

آیا می توان برای حضانت فرزند هزینه ای دریافت کرد؟

این سوال از جمله سوالات شایعی است، که پاسخ به آن به این ترتیب است که چون حضانت علاوه بر آن که یکی از تکالیف زوجین است؛ یک نوع حق قانونی هم به حساب می آید و هیچ فردی نمی تواند برای انجام دادن حق قانونی خود هزینه ای دریافت کند، منفی است. ( این موضوع با نفقه فرزند متفاوت است ) اما در صورتی که کسی که از طفل نگهداری می کند و حضانت او را بر عهده دارد، قیم (برای مطالعه بیشتر به قسمت مربوط در سایت مراجعه نمایید) او باشد می تواند هزینه دریافت کند.

آیا می توان از حضانت به طور کلی صرف نظر کرد؟

پاسخ به این سوال هم مانند توضیحی که در بالا مطرح شده است، منفیست. 

خوب است بدانید در صورتی که توافقنامه نامه ای بین والدین تنظیم شده باشد که طی آن حضانت فرزند به طور کلی به یکی از والدین سپرده شده باشد، آن دیگری می تواند درصورت اثبات موارد سلب حضانت در دادگاه، حضانتی را که مطابق توافق به طرف مقابل داده و از آن صرف نظر کرده است، باز پس گیرد.

سن حضانت فرزند چه سنی است؟

حضانت فرزند (چه دختر و چه پسر) تا سن ۷ سالگی بر عهده مادر می باشد، مگر این که عدم صلاحیت مادر برای حضانت فرزند برای دادگاه محرز شود (در صورتی که پس از طلاق، زن با مرد دیگری ازدواج نماید حق حضانت به شوهر منتقل می گردد؛ البته مادر می تواند در دادگاه ثابت کند که ازدواجش آسیبی به سلامت روحی و روانی فررزند نمی گذارد و او همچنان خواستار حضانت فرزند است و همچنین زمانی که زن دچار جنون گردد حضانت به پدر منتقل می گردد.)

پس از آن تا سن بلوغ فرزند ( برای دختر ۹ سال تمام قمری و برای پسر ۱۵ سال تمام قمری) حضانت بر عهده پدر می باشد (در صورتی که پدر به اعتیاد و…دچار باشد و این امر در دادگاه اثبات شود، حضانت فرزند بعد از سن ۷ سالگی نیز به مادر واگذار خواهد شد و این حضانت تا زمان به بلوغ رسیدن فرزندان ادامه می‌یابد).

در هر دو بازه سنی فرزند، چه پیش از هفت سالگی و چه پس از آن، تا زمان بلوغ فرزندان در صورتی که والدین برای حضانت فرزند به  مشکل بر بخورند، دادگاه برای حضانت فرزند تصمیم گیری می کند.

 پس از به بلوغ رسیدن فرزند، خودش می‌تواند مادر و یا پدر را برای ادامه زندگی انتخاب نماید.

به این نکته توجه کنید که در تمام سنین، تامین هزینه های مخارج زندگی فرزند ( نفقه ) بر عهده پدر خواهد بود چه حضانت با مادر باشد و چه با پدر.

چگونه دعوی حضانت فرزند طرح کنیم؟

در صورتی که می خواهید دعوی حضانت را مطرح کنید در ابتدا باید دادخواستی به شورای حل اختلاف بدهید و پس از طی شدن مراحل، رای توسط شورای حل اختلاف صادر می شود که این رای ظرف بیست روز قابل اعتراض در دادگاه های عمومی حقوقی خواهد بود.

در صورت ثبت هر نوع دادخواست طلاق، دادگاه در خصوص حضانت فرزند نیز تعیین تکلیف می کند.

در این نوع از دعوی، در صورتی که توافقی مبنی بر ملاقات فرزند وجود داشته باشد؛ اجرای حکم به همان صورتی است که طرفین (پدر و مادر) توافق کرده اند مانند طلاق توافقی که در این نوع طلاق، زوجین باید پیش از طلاق در خصوص مواردی از جمله توافق بر سر حضانت فرزند که شامل، حق حضانت فرزندان، ملاقات طرف مقابل با فرزندان، پرداخت نفقه فرزندان و میزان نفقه توافق کنند. در فرضی که زوجه با وکالت در طلاق از زوج، خود را مطلقه کرده باشد، معمولا در وکالتنامه ای که در دفترخانه تنظیم شده است، زوجه از زوج وکالت در حضانت فرزند را دریافت کرده است. در طلاق از ناحیه زوج نیز مطابق قانون و سن فرزندان، تعیین تکلیف می شود.

مدارک لازم ثبت دادخواست حضانت فرزند:

۱.سند طلاق

۲.شناسنامه متقاضی دادخواست

۳.توافقنامه طلاق توافقی

در صورتی که حضانت فرزند بر اساس توافق نباشد و بر اساس تصمیم دادگاه باشد و یا به مفاد توافق عمل نشود؛ مصلحت و تمایل طفل در نظر گرفته می شود و پس از آن برای حضانت تعیین تکلیف می شود.

ملاقات طفل :

در صورتی که حضانت فرزند با هر یک از والدین باشد، دیگری حق ملاقات فرزند را خواهد داشت. در صورت عدم توافق والدین در این خصوص، دادگاه ملاقات با فرزند را تعیین می کند. دادگاهها معمولا هر هفته بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت را برای ملاقات با فرزند تعیین می نماید. معمولا زمانی که دادگاه در نظر می گیرد روزهای پایانی هفته می باشد. در گذشته ملاقات با فرزندان در کلانتری انجام می گرفت اما در حال حاضر با توجه به اینکه کلانتری محل مناسبی برای ملاقات با فرزند نمی باشد؛ این موضوع از روش های دیگری انجام می گیرد.

شخصی که حضانت طفل را بر عهده دارد نمی تواند مانع ملاقات طفل شود و در این حالت دیگری که می تواند یکی از والدین یا یکی از بستگان طفل باشد، این حق را دارد که  با ثبت دادخواست تقاضای ملاقات طفل را از دادگاه نماید.

و همچنین هر یک از والدین که حضانت با او نیست و طرف دیگر مانع ملاقات وی با فرزند می شود، می تواند تقاضای دستور موقت ملاقات فوری طفل را از مرجع قضایی اخذ نماید.

وکلای خانواده مجموعه گروه حقوقی گرشا از آغاز تا پایان مسیر دریافت حضانت فرزندتان، با ارائه راهنمایی ها و راهکار های مناسب در کنار شما هستند.

اشتراک گذاری

مطالب بیشتر

حضانت-فرزند-در-قانون-جدید

حضانت فرزند در قانون جدید

حضانت فرزند یکی از مهم ترین تکالیف والدین است، اهمیت مبحث حضانت به اندازه‌ای است، که هم در قانون مدنی و هم در قانون حمایت

در کنار شما هستیم

برای کسب اطلاعات و جزئیات دقیق‌تر با مشاوران گروه حقوقی گرشا تماس بگیرید.

صفر تا صد معاملات خودرو

گروه حقوقی گرشا برگزار می کند. کارگاه حضوری صفر تا صد معاملات خودرو ویژه نمایشگاه داران و معامله کنندگان خودرو ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۵

پرداخت وجه بدون اخذ رسید

در روابط روزمره ممکن است اتفاق بیفتد که به درخواست کسی و بدون وجود طلبی از جانب او، پولی را به وی دهید و به

قرارداد EPC چیست؟

قرارداد EPC راهنمای جامع برای کارفرمایان و پیمانکاران در پروژه‌های عمرانی و صنعتی قرارداد EPC چیست؟ قرارداد EPC (مهندسی، تدارکات و ساخت) یک نوع نوین

Whatsapp
سلام، چطور می‌توانیم در خدمت شما باشیم؟
سلام، چطور می‌توانیم درخدمت شما باشیم؟

Hello, How can we help you?