021-22664813   |  021-22664702

دادرسی مالیاتی

وکیل حقوقی دادرسی مالیاتی

امروزه با گسترش کسب‌وکارها از سویی و تمرکز بیش‌تر دولت برای افزایش درآمدهای مالیاتی‌اش از دیگر سو، مشکلات و اختلافات مالیاتی نیز روز به روز بیش‌تر می‌شوند. در این راستا و بر اساس قانون، همه‌ی اشخاصی که در ایران مشغول به کار بوده و کسب درآمد می‌کنند، موظف اند اظهارنامه‌ی الکترونیکی مالیاتی را تکمیل و ارسال کنند.

ثبت و ارسال اظهارنامه‌ی مالیاتی از طریقِ سایت سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.tax.gov.ir انجام می‌شود. برای ثبت و ارسال اظهارنامه‌یِ الکترونیکی ضروری است تا پس از طی کردن مراحلِ ثبت‌نام و تایید اطلاعات در سایت، حسب مورد به یکی از سامانه‌هایِ چهارگانه‌ی اظهارنامه مراجعه کرده و بخش‌هایِ مختلف آن را پر کرد. با این توضیح که اشخاص حقیقی، اشخاص حقوقی، املاک، و خودروها، هر کدام سامانه‌ی اظهارنامه‌ی ویژه‌ی خود را دارند.

صاحبان کسب‌وکارهایی که منبع درآمدشان از کشور ایران است، باید داوطلبانه میزان درآمد و هزینه های خود را در اظهارنامه مالیاتی اعلام کنند تا اداره‌ی امور مالیاتی بر اساسِ اظهارنامه تقدیمی، مبلغ مالیاتی آن‌ها را در برگه‌ی تشخیص اعلام کند. اما در بسیاری از موارد، کارشناسان اداره‌ی امور مالیاتی، رقمِ اظهارشده از سوی پرداخت‌کننده‌ی مالیاتی یا همان مودی را نمی‌پذیرند و مبلغِ مالیات بیش‌تری را مقرر می‌کنند. در این موارد، مودی می‌تواند با رعایت تشریفات و مقررات برای طرح اختلاف خود به مراجعِ صالح رسیدگی رجوع کند و در آن‌ها اعتراض خود نسبت به تصمیم کارشناسِ امور مالیاتی را طرح کند. 

مراجع رسیدگی به دادرسی مالیاتی

مراجع رسیدگی به اعتراض مودیان به ترتیب چنین اند:

  • اداره مالیات صادرکننده برگه تشخیص
  • هیأت حل اختلاف مالیاتی
  • شورای عالی مالیاتی
  • هیأت سه نفره وزارت اقتصاد و دارایی
  • دیوان عدالت اداری

  1. اداره مالیات صادرکننده برگه تشخیص

نخستین مرجع رسیدگی به اعتراض مودی نسبت به مالیاتِ اعلام شده، اداره‌یِ امور مالیاتی است. مودی می‌تواند تا سی روز پس از ابلاغ برگه‌ی تشخیص به اداره‌یِ مالیاتی صادر‌کننده‌ی برگه تشخیص، مراجعه و اعتراض کتبی خود را تقدیم کند. هر چند حضور وکیل در این مرحله الزامی نیست، اگر اعتراض کتبی مودی در این مرحله از استحکام حقوقی کافی برخوردار باشد و از سوی متخصصان باتجربه‌ی حقوق مالی تدوین شده باشد، احتمال کسب نتیجه‌ی رضایت‌بخش بالاتر ست.

  1. هیأت حل اختلاف مالیاتی

مرجع بعدی رسیدگی به اعتراض مودی، هیات حل اختلاف مالیاتی است که در تهران در خیابان مطهری مستقر است. این هیات متشکل از یک نفر نماینده‌ی سازمان امور مالیاتی، یک نفر قاضی، و یک نفر از اتاق بازرگانی است و مرجعِ اصلی رسیدگی به اختلافات مالیاتی است و جلسات این هیات با حضور سه نفر رسمیت می‌یابد.

رسیدگی در هیات‌های حل اختلاف مالیاتی، دومرحله‌ای و متشکل از مراحل بدوی و تجدیدنظر است. اختلاف نخست به هیات حل اختلاف مالیاتی بدوی می‌رود. آرای هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی بدوی قطعی و لازم‌الاجرا است مگر این که ظرف مدت بیست روز از تاریخ ابلاغ رأی، از طرف مأموران مالیاتی مربوط یا مؤدیان به آن اعتراض شود که در این صورت، پرونده جهت رسیدگی به هیأت حل اختلاف مالیاتی تجدید نظر ارسال خواهد شد.

  1. شورای عالی مالیاتی

می‌توان نسبت به رای صادره از سوی هیات حل اختلاف مالیاتی تجدید نظر در شورای عالی مالیاتی، اعتراض کرد. مهلت این اعتراض سی روز از تاریخ ابلاغ رای هیات حل اختلاف مالیاتی است. و باید توجه داشت که نظارت شورای عالی مالیاتی نظارت شکلی است. بدین معنا که به ماهیت پرونده وارد نمی‌شود و رایِ هیات حل اختلاف را فقط از منظر رعایت قوانین و مقررات بررسی می‌کند.

  1. هیأت سه‌نفره‌ی وزارت اقتصاد و دارایی

اگر پرونده‌ی مالیاتی مؤدی در هیچ ‌یک از سه مرحله‌ی فوق به نتیجه نرسد، مؤدی می‌تواند پرونده خود را نزد هیات سه‌نفری وزارت اقتصاد ببرد و از این طریق اقدام کند. هدف هیات سه‌نفری وزارت اقتصاد که از سه وزیر تشکیل شده است، به نتیجه رساندن پرونده‌های شکایت مالیاتی و جلوگیری از خروج این پرونده‌ها از سازمان امور مالیاتی است .البته باید دانست که در واقع بیش‌تر پرونده‌های دادرسی مالیاتی در همان سه مرحله نخست به سرانجام می‌رسند و کمتر ممکن است پرونده‌ای به این شورا راه یابد.

  1. دیوان عدالت اداری

دیوان عدالت اداری عالی‌ترین مرجع رسیدگی به اختلافات و پرونده‌های اداری است که در آن می‌توان نسبت به آرای صادره از هیاتِ حل اختلاف مالیاتی، شورای مالیاتی و نیز هیات سه‌نفره‌ی وزارت اقتصاد و دارایی اعتراض کرد. این مرجع در پرونده‌های بسیاری، آرای صادره از مراجع شبه‌قضایی یادشده را نقض کرده و دست به صدور آرای تازه زده است.

 

سر انجام، یادآوری این نکته ضروری است که اختلافات مالیاتی شهروندان و سازمان امور مالیاتی حوزه‌ای فنی و پرچالش است که در عین حال اهمیت بسیار زیادی نیز دارد. اهمیت حوزه‌ی یادشده در این نکته نهفته است که مالیات با درآمد اشخاص مرتبط است و کوچک‌ترین سهل‌انگاری یا بی‌اطلاعی در این حوزه می‌تواند سبب الزام شخص به پرداخت‌ مالیات‌های هنگفت شود و از همین رو است که در این امور حساس باید به وکلا و متخصصان حرفه‌ای و آگاه رجوع کرد. اجحاف‌های مالیاتی می‌تواند آثاری جدی بر درآمد کسب‌و‌کارها و اشخاص ‌گذارد و از همین رو گروه حقوقی گرشا با بهره‌مندی از وکلا و کارشناسان باتجربه و کارآزموده‌یِ آشنا به حقوق عمومی و دعاوی دولتی می‌تواند در کم‌ترین زمان دعاوی و امور مالیاتی موکلان را پیگیری کند و به نتیجه برساند.

اشتراک گذاری

مطالب بیشتر

حضانت-فرزند-در-قانون-جدید

حضانت فرزند در قانون جدید

حضانت فرزند یکی از مهم ترین تکالیف والدین است، اهمیت مبحث حضانت به اندازه‌ای است، که هم در قانون مدنی و هم در قانون حمایت

در کنار شما هستیم

برای کسب اطلاعات و جزئیات دقیق‌تر با مشاوران گروه حقوقی گرشا تماس بگیرید.

صفر تا صد معاملات خودرو

گروه حقوقی گرشا برگزار می کند. کارگاه حضوری صفر تا صد معاملات خودرو ویژه نمایشگاه داران و معامله کنندگان خودرو ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۵

پرداخت وجه بدون اخذ رسید

در روابط روزمره ممکن است اتفاق بیفتد که به درخواست کسی و بدون وجود طلبی از جانب او، پولی را به وی دهید و به

قرارداد EPC چیست؟

قرارداد EPC راهنمای جامع برای کارفرمایان و پیمانکاران در پروژه‌های عمرانی و صنعتی قرارداد EPC چیست؟ قرارداد EPC (مهندسی، تدارکات و ساخت) یک نوع نوین

Whatsapp
سلام، چطور می‌توانیم در خدمت شما باشیم؟
سلام، چطور می‌توانیم درخدمت شما باشیم؟

Hello, How can we help you?