021-22664813   |  021-22664702

طلاق

وکیل حقوقی طلاق

همه ما به امید ساختن یک زندگی آرام و شاد همسر مناسب خود را انتخاب می کنیم و هیچ فردی در آغاز زندگی مشترک به جدایی و طلاق فکر نمی کند، اما متاسفانه به دلایل بسیاری ممکن است ازدواج ما به جدایی برسد. طلاق یکی از روش های پایان یافتن ازدواج است و در قانون ما انواعی دارد که عبارت است از طلاق از سوی زوج، طلاق از سوی زوجه و طلاق توافقی، که آسان ترین روش ممکن برای جدایی، طلاق توافقی است. باورهای اشتباهی در میان عموم جامعه وجود دارد مانند آنکه هنگامیکه زن خودش بخواهد طلاق بگیرد به او مهریه و نفقه تعلق نمی گیرد در حالی که این طور نیست . گروه حقوقی گرشا در این مسیر پر فراز و شیب در کنار شماست تا با تشریح صحیح قوانین و ارائه بهترین راهکارها، این مسیر برای شما هموارتر گردد.

چه نوع طلاقی برای شما مناسب است؟

الف- طلاق از سوی زوج

آقایان محترم، در صورتی که میخواهید همسر خود را طلاق دهید و ایشان تمایلی به طلاق توافقی ندارند و در عین حال تمکن مالی خوبی دارید و می توانید حقوق مالی همسرتان را پرداخت کنید و این اراده و قصد را نیز دارید، تیم حقوقی گرشا به شما طلاق از سوی زوج را به پیشنهاد می دهد .

بر اساس تجربه ما این نوع طلاق بسیار آسان تر از انواع دیگر طلاق می باشد.

 دلیل آن این است که در اسلام و در قانون کشور ما طلاق یک حق برای مرد است. به این نکته توجه کنید که حتی در صورتی که مردی به همسرش حق طلاق(وکالت در طلاق) داده باشد حق طلاق دادن همسرش از او ساقط نمی شود و مرد می تواند هر زمان که بخواهد با پرداخت حقوق مالی زن ( از جمله مهریه، نفقه، اجرت المثل و …)و یا داشتن سندی که حقوق مالی او را پرداخت و یا همسرش آن ها را بخشیده باشد – به شرط این که همسرش باردار یا در دوران عادت ماهیانه نباشد –  او را طلاق دهد. این نوع از طلاق را طلاق قابل بازگشت از سوی مرد (طلاق رجعی) می گویند.

مردی که همسر خود را طلاق داده است می تواند در مدت زمان۹۰ روز(۳ماه ) سه طهر به معنی سه بار عادت ماهیانه شدن زن و پاک شدن او (عده طلاق قابل بازگشت) به همسر خود باز گردد.

توجه داشته باشید در طول مدت زمان فوق که مرد می تواند به همسر خود باز گردد، علیرغم وقوع طلاق تکالیفی بین آنها وجود دارد:

۱.در این مدت زن از مزایایی برخوردار است، از جمله این که شوهر نمی تواند زن را از محل سکونت مشترک بیرون کند و باید در این مدت، نفقه زن را پرداخت کند و البته زن محدودیت هایی هم دارد، مثل این که زن در این مدت نمی تواند هیچ رابطه دیگری به هر شکل چه موقت و چه دائم داشته باشد وحتی خواستگاری از او بر اساس قانون مدنی ممکن نیست چرا که هنوز همسر دارد.

۲.در صورتی که در این مدت هر یک از زن و یا شوهر فوت کند، دیگری از او ارث می برد.

۳.مرد در این دوران می تواند به همسر خود برگردد و با او رابطه زناشویی داشته باشد.

ب- طلاق از سوی زوجه:

بانوان محترم در صورتی که می خواهید از همسر خود طلاق بگیرید و همسر شما حاضر به طلاق توافقی نیز نباشد، در صورت داشتن شرایطی گروه حقوقی گرشا به شما طلاق از سوی زوجه را پیشنهاد می دهد.

در قانون کشور ما زنان حق طلاق ندارند مگر آن که در زمان عقد ازدواج یا پس از آن در طول زندگی مشترک حق طلاق (وکالت در طلاق) را از همسر خود گرفته باشند .

شروطی در عقدنامه ازدواج مطرح شده است که به زوجه کمک میکند تا با استفاده از آن ها در تنگنا و سختی بودن خود در زندگی مشترک (عسر و حرج) خودش را اثبات کند و بتواند درخواست طلاق بدهد. مثال عسر و حرج مواردی است که زوج نفقه همسرش را پرداخت نمی کند و یا عدم برقرای رابطه زناشویی یا محکومیت به حبس بالای ۵ سال در جرایم عمدی و… این نوع از طلاق را طلاق غیر قابل بازگشت از سوی زوجه (بائن) می گویند که دو نوع شایع آن خلع بائن و مبارات بائن است

خلع به معنای اعلام تنفر است و زمانی که فقط زوجه از همسرش متنفر باشد طلاق از نوع غیر قابل بازگشت از سوی زوج مگر به اراده زوجه (خلع بائن) است. در این نوع طلاق زن مالی را به همسرش می بخشد و در مدت سه طهر(معنی طهر در بالا گفته شده است) می تواند مالی را که به همسرش داده از او پس بگیرد و به زندگی مشترک برگردد و بنابراین این طلاق از سوی زوج غیر قابل بازگشت است و در صورتی که هر دو نفر از هم اعلام تنفر کنند، طلاق از نوع غیر قابل بازگشت از سوی طرفین (خلع مبارات) می شود و باید هر دو مالی را که بیشتر از مهریه نباشد را به هم ببخشند و هیچ یک از طرفین نمی توانند به هم باز گردند.

ج-طلاق توافقی:

گروه حقوقی گرشا همواره به افرادی که در مسیر جدایی هستند طلاق توافقی را پیشنهاد می دهد .

در این نوع از طلاق ابتدا باید به مراکز مشاوره خانواده مراجعه کنید و بعد از آن که مراحل مشاوره را گذراندید، اگر از طلاق توافقی انصراف ندهید این مراکز به شما گواهی عدم سازش می دهند. پس از دریافت این گواهی باید دادخواست طلاق خود را ثبت نمایید.

از جمله نکات و مشاوره های دفتر حقوقی گرشا این است که در طلاق توافقی بر خلاف سایر موارد، موضوع به داوری ارجاع نمی شود که یکی از علت های کوتاه تر بودن مسیر طلاق توافقی همین موضوع است و نکته دیگر این است که در این نوع طلاق حتما زوجین باید بر تمام موضوعات از جمله مهریه، نفقه، حضانت فررزندان، اجرت المثل، جهیزیه و …پیش از طلاق توافق نمایند . تنظیم توافقنامه جامع طلاق از تخصص های این گروه حقوقی است.

چگونه دادخواست طلاق را ثبت کنیم؟

گروه حقوقی گرشا همواره موکلان خود را راهنمایی می کند که در مسیر طلاق دچار اشتباهات بعضا ساده اما تخصصی نشوند تا مسیر قانونی طلاق برای آنان طولانی و پیچیده نشود. از جمله این راهنمایی ها وخدمات عملی ما کمک در مسیر دادگاهی از ثبت دادخواست تا اجرای رای می باشد. باید به این نکته توجه شود که بر خلاف دیدگاه عموم جامعه، دعوی طلاق از جمله دعاوی پیچیده بوده که نیاز به همراهی و راهنمایی یک وکیل دادگستری متخصص در امور دعاوی خانواده دارد، چرا که در صورتی که خودتان  شخصا دادخواست خود را ثبت نمایید، ممکن است تقاضای خود را به طور صحیح و تحت عنوان درست مطرح نکرده و در نتیجه دعوی شما رد (مورد قبول واقع نشود و با قرار رد دادخواست مواجه شوید) و دچار پیامد های طولانی شدن دادرسی در نتیجه اقامه مجدد دعوی و پرداخت مجدد هزینه دادرسی می شوید.

به این نکته توجه کنید که بر اساس اصل سیستم دادرسی نوین، تمامی اشخاصی که میخواهند دعوی را اعم از حقوقی یا کیفری اقامه نمایند، ابتدا باید در سامانه ثنا (سامانه ثبت نام الکترونیک قوه قضاییه) ثبت نام نمایند.

پس از آن که در سامانه ثنا ثبت نام نمودید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدام به ثبت دادخواست طلاق می نمایید(در صورتی که شما برای دعوی طلاق از ابتدا وکیل داشته باشید، ثبت دادخواست را هم وکیل شما انجام می دهد).

مدارک لازم برای ثبت دادخواست طلاق:

۱.۱.کارت ملی همسر ها
۲.۲. شناسنامه همسر ها یا یکی از آن ها با توجه به نوع طلاق

۳.سند ازدواج (در صورتی که سند ازدواج مفقود شده و یا به آن دسترسی نباشد هر یک از طرفین با مراجعه به دفتر ازدواج و ارائه اسناد هویتی از قبیل کارت ملی و یا شناسنامه میتوانند درخواست رونوشت سند ازدواج را از دفترخانه مزبور بخواهند)

۴.گواهی از مراکز مشاوره خانواده مبنی بر عدم سازش(صرفا در طلاق توافقی)

مدت اعتبار رای و گواهی عدم امکان سازش صادره از دادگاه ها :

آرایی که در مورد طلاق صادر می شود در صورتی که غیابی صادر شده باشد (ابلاغ واقعی نشدن رای و حضور نداشتن طرف دعوی در هیچ یک از جلسات دادرسی) قابل واخواهی، تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی( روش های اعتراض به رای است) و در صورتی که رای غیابی نباشد، فقط قابل تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی است. پس از طی این مراحل، رای قطعی وقابل اجرا در دفاتر طلاق می باشد.

موضوعی که نباید از آن غافل شوید این است که شما در مدت زمان مشخصی از صدور رای طلاق باید به دفاتر طلاق جهت اجرای صیغه طلاق مراجعه کنید. . مدت اعتبارگواهی عدم امکان سازش که درطلاق توافقی صادر می شود، سه ماه پس از قطعی شدن آن و حکم دادگاه که در سایر طلاق ها صادر می شود، شش ماه می باشد که در این مدت افراد می بایست جهت اجرای صیغه طلاق به دفترخانه مراجعه نمایند.

توجه داشته باشید اگر خارج از مدت اعتبار این آرا به دفاتر طلاق مراجعه نمایید امکان ثبت صیغه طلاق وجود ندارد و مجددا می بایست مراحل طلاق در دادگاه را انجام دهید

دادگاه صالح دعوی طلاق کدام دادگاه است؟

دعوی طلاق یک دعوی حقوقی است و در صلاحیت دادگاه خانواده است . اگر دادخواست طلاق در دادگاه اشتباهی به ثبت برسد دادخواست شما با قرار عدم صلاحیت از سوی دادگاه مواجه می شود و رد می شود. بنابراین شما مجددا باید دادخواست را ثبت نمایید. در حال حاضر به علت آمار بالای طلاق،  دعوی طلاق از هر نوع که باشد معمولا ابتدا به شوراهای حل اختلاف ارجاع شده تا زوجین اقدام به سازش نمایند و در صورت عدم سازش، دعوی به مراجع حقوقی ذیربط ارجاع می گردد.

اگر شما در یک کلان شهر مثل تهران زندگی می کنید دادگاه خانواده در چند مجتمع قضایی قراردارد به طور مثال در تهران دادگاه خانواده در مجتمع قضایی شهید محلاتی، مجتمع قضایی ولنجک و … قراردارد. اما در شهرستان ها و شهرهای کوچک دادگاه خانواده درمجتمع های جداگانه نیست و  معمولا در چند شعبه در ساختمان دادگستری یا محل دادگاه های عمومی حقوقی واقع است.

طلاق ایرانیان غیر شیعه و مقیم خارج از کشور

طلاق در مورد ایرانیانی که مذهب آن ها در قانون ایران به رسمیت شناخته شده است طبق احوال شخصیه آن ها در دادگاه های ایران رسیدگی میشود ودر صورتی که در خارج از ایران زندگی می نمایید نیز اگر مایل به رسمیت داشتن طلق خود در ایران هستید، می بایست علاوه بر انجام طلاق در کشور محل اقامت، مراحل طلاق را در ایران نیز طی کنید.

این گروه با تخصص لازم در این دعاوی، زوجین را با هر دین و مذهبی و در هر کجای جهان که باشند، جهت انجام کلیه مراحل طلاق به صورت حرفه ای همراهی می نماید. تا در این مرحله ی سخت از زندگی بتوانید با همراهی وکلای متخصص و دلسوز با کمترین آسیب از آن رهایی یابید.

اشتراک گذاری

مطالب بیشتر

حضانت-فرزند-در-قانون-جدید

حضانت فرزند در قانون جدید

حضانت فرزند یکی از مهم ترین تکالیف والدین است، اهمیت مبحث حضانت به اندازه‌ای است، که هم در قانون مدنی و هم در قانون حمایت

در کنار شما هستیم

برای کسب اطلاعات و جزئیات دقیق‌تر با مشاوران گروه حقوقی گرشا تماس بگیرید.

صفر تا صد معاملات خودرو

گروه حقوقی گرشا برگزار می کند. کارگاه حضوری صفر تا صد معاملات خودرو ویژه نمایشگاه داران و معامله کنندگان خودرو ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۵

پرداخت وجه بدون اخذ رسید

در روابط روزمره ممکن است اتفاق بیفتد که به درخواست کسی و بدون وجود طلبی از جانب او، پولی را به وی دهید و به

قرارداد EPC چیست؟

قرارداد EPC راهنمای جامع برای کارفرمایان و پیمانکاران در پروژه‌های عمرانی و صنعتی قرارداد EPC چیست؟ قرارداد EPC (مهندسی، تدارکات و ساخت) یک نوع نوین

Whatsapp
سلام، چطور می‌توانیم در خدمت شما باشیم؟
سلام، چطور می‌توانیم درخدمت شما باشیم؟

Hello, How can we help you?