021-22664813   |  021-22664702

قراردادهای فیدیک

قراردادهای فیدبک گروه حقوقی گرشا

هر شخصی که به نوعی با مدیریت قراردادی پروژه‌های عمرانی در بخش‌های مختلف آن اعم از معماری و طراحی، مهندسی، ساخت و عملیات اجرایی سر و کار داشته باشد، احتمالا با قراردادهای فیدیک آشنایی دارد. این قراردادها توسط فدراسیون بین-المللی مهندسین مشاور طراحی شده و امروزه در صنعت ساخت و ساز به عنوان استانداردی بین‌المللی به حساب می‌آید.
قراردادهای فیدیک طی ۵۰ سال توسط متخصصان این حوزه به طور مداوم مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفته است و به همین علت در زمره شناخته شده ترین چارچوب‌ها برای پروژه‌های مهندسی و ساخت به شمار می‌آید که به نظم دهی فرآیند مدیریت قرارداد کمک شایانی نموده و انجام این گونه قراردادها در خارج از مرزها را برای شرکت‌های متخصص ساده‌تر می‌کند. به این دلیل که در این نمونه قراردادها شروط قراردادی تعیین کننده ریسک‌ها و مسئولیت‌ها به نحو متوازنی تعیین گردیده است، مورد اعتماد فعالان این حوزه در سطح بین‌المللی قرار گرفته است.

چرا از قراردادهای فیدیک استفاده کنیم؟
بی دلیل نیست که قراردادهای فیدیک تا این حد مورد اعتماد بوده و به عنوان استانداردی بین المللی در صنعت ساخت و ساز به حساب می‌آیند. مجموعه‌ای که فیدیک ارائه کرده است، دربرگیرنده الگوها و مدل‌های قراردادی متنوعی است که تقریبا تمام نیازها را در حوزه ساخت و ساز پوشش می‌دهد که کارایی آن طی سال‌ها و در پروژه‌های بی شماری مورد آزمایش قرار گرفته است. این مدل قراردادی شرایط برابری برای تمام اطراف قرارداد پیش بینی کرده و تمام جنبه‌های کلیدی مورد نیاز برای پروژه که لازم است قبل از شروع پروژه در خصوص آن‌ها توافق صورت گیرد را پوشش داده است.

أنواع قراردادهای فیدیک
اگرچه قراردادهای فیدیک قراردادهایی استاندارد به شمار می¬روند، اما فدراسیون بین¬المللی مهندسین مشاور برای اطمینان از این که این قراردادها با نیازهای روز منطبق اند در طی این ۵۰ سال به طور مداوم اقدام به به روزرسانی آن‌ها در بخش‌های مختلف صنعت ساخت و ساز کرده است. به دلیل اینکه کتاب‌هایی که مدل‌های مختلف قراردادی بر حسب موضوع در آن‌ها وجود دارد با رنگ‌ جلدهای مختلف منتشر شده¬اند، به مجموعه¬ای که این فدراسیون تا کنون تدوین و منتشر کرده است «مجموعه رنگین کمانی» گفته می‌شود.
پراستفاده ترین قراردادهای فیدیک عبارت اند از:

قرارداد ساخت (کتاب قرمز): محبوب ترین کتاب قرارداد فیدیک، کتاب قرمز آن است که مربوط به پروژه‌های ساخت و ساز است. در این قرارداد مسئولیت طراحی پروژه اصولا بر عهده کارفرما قرار دارد.

قراردادهای ساخت MDB (کتاب صورتی): کتاب صورتی یکی از اقسام کتاب قرمز به شمار می‌رود که مختص پروژه‌هایی است که از سوی بانک‌ها تامین مالی می‌شوند.

قرارداد طراحی – ساخت (کتاب زرد): کتاب زرد مختص قراردادهای ساخت و سازی است که در آن بیشتر مسئولیت طراحی برعهده پیمانکار قرار دارد.

قراردادEPC و کلید در دست (کتاب نقره‌ای): کتاب نقره‌ای بیشتر از همه مناسب قراردادهای کلید در دست است.

قراردادهای خرد (کتاب سبز): این کتاب مختص پروژه‌های سبک است.

اساسا قراردادهای فیدیک زبان مشترکی را برای فعالان پروژه‌های عمرانی در بخش‌های مختلف آن اعم از معماری و طراحی، مهندسی، ساخت و عملیات اجرایی فراهم آورده است. اگرچه این قراردادها نقطه شروع مناسبی برای آغاز همکاری به شمار می-آیند، استفاده از نرم افزارهای مدیریت قرارادادی نیز کمک شایانی به نظم بخشی به اجرای پروژه کرده و با افزایش امکان انطباق با مفاد قرارداد به تحکیم روابط قراردادی طرفین کمک می‌کند.
نکته‌ی قابل توجه آن که این قراردادها اگرچه چارچوب مناسبی برای قراردادهای پیمانکاری می‌باشند اما انطباق آن¬ها در خصوص شرایط خاص هر پروژه مستلزم کاستن، افزودن یا تغییر برخی شروط است که مستلزم تخصص و تجربه و آگاهی از رویه-ها در حوزه ساخت و ساز است. گروه حقوقی گرشا با بهره گیری از حقوقدانان مجرب و متخصص در زمینه حقوق مهندسی و ساخت آماده خدمت رسانی به موکلین خود می‌باشد.

اشتراک گذاری

مطالب بیشتر

حضانت-فرزند-در-قانون-جدید

حضانت فرزند در قانون جدید

حضانت فرزند یکی از مهم ترین تکالیف والدین است، اهمیت مبحث حضانت به اندازه‌ای است، که هم در قانون مدنی و هم در قانون حمایت

در کنار شما هستیم

برای کسب اطلاعات و جزئیات دقیق‌تر با مشاوران گروه حقوقی گرشا تماس بگیرید.

صفر تا صد معاملات خودرو

گروه حقوقی گرشا برگزار می کند. کارگاه حضوری صفر تا صد معاملات خودرو ویژه نمایشگاه داران و معامله کنندگان خودرو ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۵

پرداخت وجه بدون اخذ رسید

در روابط روزمره ممکن است اتفاق بیفتد که به درخواست کسی و بدون وجود طلبی از جانب او، پولی را به وی دهید و به

قرارداد EPC چیست؟

قرارداد EPC راهنمای جامع برای کارفرمایان و پیمانکاران در پروژه‌های عمرانی و صنعتی قرارداد EPC چیست؟ قرارداد EPC (مهندسی، تدارکات و ساخت) یک نوع نوین

Whatsapp
سلام، چطور می‌توانیم در خدمت شما باشیم؟
سلام، چطور می‌توانیم درخدمت شما باشیم؟

Hello, How can we help you?