021-22664813   |  021-22664702

نفقه

وکیل حقوقی نفقه

زن و مرد از زمان جاری شدن عقد ازدواج نسبت به یکدیگر دارای حقوق و تکالیفی می شوند، از جمله این تکالیف، تکلیف مرد به پرداخت نفقه به همسر خود است، امری که جهت حفظ مبانی و کیان خانواده از اهمیت بالایی برخوردار است.

نفقه چیست؟

به طور کلی نفقه شامل تامین نیاز های متعارف زن می باشد. مواردی همچون خوراک، پوشاک، مسکن ، موارد واجبی برای پرداخت نفقه می باشند و شرایط و شان زن است که تعیین می کند این موارد چه مشخصاتی داشته باشند. پرداخت هزینه تحصیل زن مشمول نفقه واجب بر عهده مرد نمی باشد. همچنین پرداخت هزینه جراحی زیبایی از جمله موارد واجب برای پرداخت نفقه نیست.

از جمله سوالاتی که در مورد دعوی نفقه بسیار پرسیده می شود، میزان نفقه است :

پاسخ این است که میزان مشخصی برای نفقه وجود ندارد، کارشناس میزان آن را با صحبت با زوجین و شرایط آنان تعیین می کند و پس از ابلاغ نظریه کارشناس ظرف هفت روز، هر یک از زوجین فرصت اعتراض دارند و در صورت اعتراض این میزان توسط هیات سه نفره کارشناسان تعیین می شود .

گروه حقوقی گرشا توجه شما را به این نکته جلب می نماید که:

 در صورتی که ازدواج شما از نوع عقد دائم است، نفقه به شما تعلق می گیرد اما در صورتی که عقد ازدواج شما از نوع موقت(صیغه) باشد نفقه به زوجه تعلق نمی یابد مگر این که شرایط عقد موقت به ترتیبی باشد که نفقه شامل حال زوجه شود مثل عقد موقت نود و نه ساله و یا زوجین شرط کنند که نفقه به زن پرداخت شود.

تصور عامه مردم برآن است تا زمانی که زوجین در یک منزل مشترک سکونت پیدا نکرده اند نفقه به زوجه تعلق نمی گیرد؛ درحالی که طبق قانون به محض رخ دادن عقد ازدواج زوج تکلیف به پرداخت نفقه به زوجه را دارد، اما اگر زوج، زوجه را در حالت نا معلومی رها کند (یعنی پس از عقد به منزلی مشترک برای سکونت نروند و زوج در این مورد تعیین تکلیف نکند)، زوجه می تواند مطالبه نفقه را از دادگاه مطالبه کند. 

باید به این موضوع توجه داشت که نفقه به بانوانی که از همسران  خود تمکین نمی کنند ( که در اصطلاح به آنها ناشزه می گویند) تعلق نمی گیرد. اما در صورتی که جان زوجه در منزل مشترک مسکونی مورد خطر باشد و زوجه بتواند این موضوع برای دادگاه ثابت کند که زندگی با زوج برای او ضرر مالی، جانی و حیثیتی دارد، در این صورت موظف به اطاعت از شوهر(تمکین عام و خاص) نیست و نا فرمان (ناشزه) هم نیست و نفقه به او پرداخت نمی شود.

در صورتی که فرزندی حاصل از ازدواج موقت دارید هیچ گونه نگرانی برای تعلق یافتن نفقه به او از جانب پدرش وجود ندارد، چرا که در مورد پرداخت نفقه فرزند تفاوتی میان فرزند حاصل از عقد موقت و دائم وجود ندارد.

توجه داشته باشید که نفقه فرزند فقط تا سن رشد نیست و پس از آن هم تا زمانی که فرزندان وسیله ای برای تامین معاش خود پیدا نکرده اند، پدر تکلیف به پرداخت نفقه دارد و همچنین پرداخت هزینه تحصیل فرزند بر پدر واجب است.

چگونه دعوای مطالبه نفقه طرح کنیم؟

در دعوای مطالبه نفقه، بیشتر بانوان هستند که دادخواست مطالبه نفقه طرح می کنند، ولی در مواردی  فرزندانی که پدرشان یا جد پدری آن ها ( در صورت فوت پدر) نفقه آنان را نمی پردازند، خود آن ها و یا مادرشان به نمایندگی از آن ها، دادخواست مطالبه نفقه می دهند.

وکلای گروه حقوقی گرشا به بانوانی که می خواهند دادخواست مطالبه نفقه ثبت نمایند، راهنمایی لازم را ارائه می کند تا با توجه به شرایط خاص و شان هر موکل، نفقه شخص مزبور شامل چه مواردی می شود و در دادخواست مورد نظر چه نکاتی را باید مدنظر قرار دهند. بر خلاف باور عامه مردم برای مطالبه نفقه خود، فقط می توانید از طریق اقامه دعوی حقوقی مطالبه نفقه اقدام نمایید و شکایت کیفری ترک انفاق، زوج را مکلف به پرداخت نفقه زوجه و یا فرزندان نمی کند. در طرح دعوی کیفری، حکم به پرداخت نفقه صادر نمی شود و فقط زوج مجازات می شود که این مجازات برای مردی که نفقه همسر و فرزندان خود را نمی پردازد سه تا پنح ماه حبس است که با توجه به تصویب قانون کاهش حبس تعزیری، این مجازات به جزای نقدی تبدیل شده است.

 اگر به دنبال نفقه پرداخت نشده خود هستید، باید دعوی حقوقی مطالبه نفقه را در دادگاه حقوقی اقامه نمایید.

از جمله نکاتی که باید در زمان اقامه دعوی مطالبه نفقه به آن توجه داشته باشید این است در صورتی که با همسر خود زیر یک سقف زندگی می نمایید، اصل بر آن است که به طور مرتب نفقه خود را دریافت می نمایید و اگر زن ادعا دارد که همسرش نفقه او را نپرداخته است باید با دلایلی مثل ترک منزل توسط شوهر و … این امر را ثابت کند.

اگر از ما می پرسید که آیا به بانوان مطلقه و به بانوانی که همسرانشان فوت کرده است هم نفقه تعلق می گیرد یا خیر؟

باید بگوییم که بله

شاید برایتان جالب باشد اما نفقه تحت شرایطی شامل حال زنان مطلقه هم می شود. در طلاق قابل بازگشت (رجعی) در مدت ۹۰روز (سه ماه) ، تکلیف پرداخت نفقه از سوی زوج به زوجه وجود دارد درحالی که در طلاق غیر قابل بازگشت (بائن) تکلیفی برای زوج به پرداخت نفقه برای زوجه وجود ندارد. همچنین زنی که همسرش فوت کرده است اگر باردار باشد تا زمان به دنیا آوردن فرزندش نفقه به او تعلق می گیرد اما اگر باردار نباشد تا زمان تمام شده عده وفات همسرش(چهار ماه و ده روز) باید نفقه او از اموال همسرش توسط افرادی که از اموال نگهداری می کنند پرداخت شود و در صورتی که این افراد نفقه او را پرداخت نکنند، زن می تواند برای نفقه خود دادخواست مطالبه نفقه بدهد.

همانگونه که در بالا گفتیم نفقه در قانون ما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و این اهمیت به اندازه ای است که نپرداختن نفقه از سوی زوجه چه به علت ناتوانی مالی و چه حتی در صورت توانایی مالی باشد به زن وکالت در طلاق می دهد البته در صورتی که دادگاه نتواند شوهر را به پرداخت نفقه اجبار کند.

مرجع صالح به رسیدگی به دعوی نفقه:

در ابتدا باید بدانید که دعوی مطالبه نفقه در صورتی که میزان آن از بیست میلیون تومان کمتر باشد در صلاحیت شورای حل اختلاف و در غیر این صورت در صلاحیت دادگاه خانواده است.

در صورتی که دعوی ترک انفاق باشد، جرم و در دسته دعاوی کیفری و در صلاحیت دادگاه های کیفری است .

در صورتی که رای نفقه توسط شورای حل اختلاف صادر شده باشد ظرف بیست روز قابل اعتراض در دادگاه عمومی حقوقی و در صورت صدور رای توسط دادگاه عمومی حقوقی قابل اعتراض در دادگاه تجدید نظر می باشد و رای  صادر شده در این فروض قطعی است.

گروه حقوقی گرشا با وکلای متخصص دردعاوی خانواده از ابتدای این راه در کنار شما خواهد بود تا بهترین راهکارهای حقوقی را به شما ارائه نماید.

اشتراک گذاری

مطالب بیشتر

حضانت-فرزند-در-قانون-جدید

حضانت فرزند در قانون جدید

حضانت فرزند یکی از مهم ترین تکالیف والدین است، اهمیت مبحث حضانت به اندازه‌ای است، که هم در قانون مدنی و هم در قانون حمایت

در کنار شما هستیم

برای کسب اطلاعات و جزئیات دقیق‌تر با مشاوران گروه حقوقی گرشا تماس بگیرید.

صفر تا صد معاملات خودرو

گروه حقوقی گرشا برگزار می کند. کارگاه حضوری صفر تا صد معاملات خودرو ویژه نمایشگاه داران و معامله کنندگان خودرو ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۵

پرداخت وجه بدون اخذ رسید

در روابط روزمره ممکن است اتفاق بیفتد که به درخواست کسی و بدون وجود طلبی از جانب او، پولی را به وی دهید و به

قرارداد EPC چیست؟

قرارداد EPC راهنمای جامع برای کارفرمایان و پیمانکاران در پروژه‌های عمرانی و صنعتی قرارداد EPC چیست؟ قرارداد EPC (مهندسی، تدارکات و ساخت) یک نوع نوین

Whatsapp
سلام، چطور می‌توانیم در خدمت شما باشیم؟
سلام، چطور می‌توانیم درخدمت شما باشیم؟

Hello, How can we help you?