021-22664813   |  021-22664702

دپارتمان کیفری

تیم وکلای مجرب گروه حقوقی گرشا آماده ارائه خدمت برای شما می‌باشند.
جهت دریافت مشاوره می‌توانید همین الان با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

۲۲مطابق با اصل سی و چهارم قانون اساسی دادخواهی حق مسلم هر فرد می باشد و هرکس می تواند به منظور دادخواهی به دادگاه های صالح رجوع نماید. بنابراین افراد برای تثبیت حق خود می توانند به دادگاه ها رجوع کرده و دعوایی را طرح نموده و یا از دعاوی مطروحه علیه خود دفاع کنند. در حقوق کیفری که اساس آن از قوانین کیفری سرچشمه می گیرد، نقطه شروع در ورود به دعاوی کیفری وقوع یک جرم می باشد. در یک نگاه کلی دعاوی به دو دسته حقوقی و کیفری تقسیم می گردد که دعاوی کیفری صرفاً در دادگاه های کیفری اعم از دادگاه های کیفری ۱ و ۲، دادگاه های انقلاب و بسته به نوع جرائم ارتکابی بدوا در دادسرای های ویژه و تخصصی مورد رسیدگی قرار می گیرند.. جرائم ارتکابی بسته به نوع آن ها می تواند به تمامیت جسمانی افراد با وقوع جرائمی همچون ضرب و جرح عمدی، قتل، تجاوز به عنف، زنا، رابطه نامشروع، جرائم پزشکی و غیره یا آسیب به اموال ایشان با وقوع جرائمی همچون سرقت، تخریب اموال، جعل، صدور چک پرداخت نشدنی، کلاهبرداری، انتقال و فروش مال غیر یا آسیب به امنیت و آسایش عمومی آنان با وقوع جرائمی همچون توهین، تهدید، افترا، مزاحمت تلفنی، نشر اکاذیب، مواد مخدر و قاچاق کالا خدشه وارد نماید. ازسوی دیگر ممکن است به سبب بی احتیاطی، عدم شناخت صحیح و یا فقدان آگاهی  کافی از قوانین، اعمالی را انجام می دهند که آن ها را در مظان اتهام قرار دهد. گروه حقوقی گرشا با برخورداری از دانش تخصصی در حوزه جرائم کیفری و با هدف جلوگیری از تضییع حقوق و حمایت از اشخاص، موکلین خود را در کلیه حوزه ها تا آخرین مراحل دادرسی و صدور آرء همراهی می نماید.

سابقه پیشنهاد تصویب قانون مجازات در ایران به سال ۱۲۹۰ باز می گردد که پس از بازنگری های فراوان سرانجام در سال ۱۳۹۲ قانون مجازات اسلامی جدید به عنوان قانون مادر در خصوص جرائم ارتکابی توسط اشخاص به تصویب رسید. همچنین است در خصوص قانون آئین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب که به تازگی و در سال ۱۳۹۴ به تصویب رسیده است. از جمله سایر قوانین خاص که در حوزه دعاوی کیفری مورد استفاده قرار می گیرند، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قانون تشدید مجازات ارتشا و اختلاس، قانون صدور چک و اصلاحات بعدی آن و قانون جرائم رایانه ای می باشد.

بر مبنای قانون آیین دادرسی کیفری مراجع متعددی بسته به نوع جرمی که به وقوع پیوسته است به دعاوی کیفری مطروحه رسیدگی می­نمایند. دادگاه های کیفری به دادگاه کیفری یک (رسیدگی به جرائمی همچون قتل، تجاوز به عنف، زنای محصنه، سرقت حدی، جرائم سیاسی و مطبوعاتی و غیره)، دادگاه کیفری دو (رسیدگی به جرائمی چون کلاهبرداری و فروش مال غیر و ، دادگاه انقلاب (رسیدگی به جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی همچون تخریب موسسات عمومی، بمب گذاری در اماکن عمومی و جاسوسی به نفع بیگانه، محاربه و افساد فی الارض، مواد مخدر، قاچاق کالا و غیره)، تقسیم می شوند. بدین  ترتیب هر کدام از این دادگاه ها صلاحیت رسیدگی به جرائم خاصی را بر عهده دارند. اما باید در نظر داشت که شروع فرآیند رسیدگی به اکثر دعاوی کیفری پس از شکایت شاکی در مرجعی به نام دادسرا تحقیق و تعقیب می شود که در معیت دادگاه‌ها در روند رسیدگی به پرونده‌های کیفری اقدامات لازم را به عمل آورد.

در رسیدگی به دعاوی کیفری در برخی موارد به دلیل حساسیت بالای جرائم ارتکابی و یا اشخاصی که مرتکب جرم شده‌اند، رسیدگی به جرم در دادسراهای اختصاصی صورت می گیرد.

جرائمی که در دادگاه‌های انقلاب تحت رسیدگی قرار می گیرند عبارتند از جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی همچون تخریب موسسات عمومی، بمب گذاری در اماکن عمومی و جاسوسی به نفع بیگانه، محاربه و افساد فی الارض، مواد مخدر، قاچاق کالا و غیره. دادگاه اطفال و نوجوانان که به هرگونه جرم ارتکابی توسط افراد و اطفال زیر ۱۸ سال تمام شمسی رسیدگی می‌نماید. بدین ترتیب سایر جرائمی رسیدگی به آن ها در صلاحیت دادگاه های فوق الذکر نباشد همچون جرم کلاهبرداری و فروش مال غیر در دادگاه کیفری دو مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

Whatsapp
سلام، چطور می‌توانیم در خدمت شما باشیم؟
سلام، چطور می‌توانیم درخدمت شما باشیم؟

Hello, How can we help you?