021-22664813   |  021-22664702

دپارتمان واردات کالا و خدمات

تیم وکلای مجرب گروه حقوقی گرشا آماده ارائه خدمت برای شما می‌باشند.
جهت دریافت مشاوره می‌توانید همین الان با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

در سال¬های اخیر به علت گسترش تعاملات بین المللی، لزوم مدیریت این روابط تجاری در سطح بین المللی بیش از پیش احساس می شود. این تعاملات موجب گردیده است که افراد و شرکتها بیش از پیش تمایل به سرمایه گذاری و انجام فعالیت های اقتصادی در کشور های دیگر داشته باشند. با توجه به ظرفیت های بازار ایران و جذابیت های فعالیت اقتصادی در این منطقه، روز به روز شاهد افزایش چشمگیر فعالیت وارد کنندگان کالا و خدمات خارجی در ایران هستیم. انجام فعالیتهای تجاری و اقتصادی در مرزهای کشور دیگر، قوانین، آیین نامه ها و ضوابطی دارد که بدون اشراف کامل به جزئیات آن -چه به عنوان شرکت خارجی، چه به عنوان طرف ایرانی، ممکن است کسب و کار با چالش‌ها و مشکلات عدیده ای مواجه گردد.
یک شرکت خارجی وارد کننده کالا و خدمات، برای ورود به بازار اقتصادی ایران و انجام فعالیت های تجاری می تواند از چند طریق اقدام نماید. از جمله این راه‌ها ثبت شعبه شرکت خارجی در ایران است که این امر از سال ۱۳۱۰ در کشورمان به رسمیت شناخته شد. این راه اگرچه مطلوب بیشتر شرکتها است و مزایای متعددی برای ایشان به ارمغان می‌آورد، لیکن تنها راه پیش روی شرکتها و تجار خارجی متمایل به انجام فعالیت تجاری در کشورمان، نیست. گاهی شرکتهای خارجی به دلایل متعددی مانند محدودیتهایی که برای ثبت شعبه دارند و تعریف زمینه های فعالیت مشخص برای شعب در قوانین، ترجیح می دهند واردات کالا و خدمات را از طریق عاملانی به انجام رسانند. از جمله راه‌های دیگر پیش روی تاجران و شرکتهای خارجی، انعقاد قراردادهای توزیع و قرارداد نمایندگی با شرکتها، توزیع کنندگان و تجار ایرانی است.

در این قسم از قراردادها، تولیدکنندگان کالا و خدمات با انعقاد قراردادهای توزیع و یا نمایندگی با عامل ایرانی، می توانند سهمی در بازار پر رقابت ایران داشته باشند. قراردادهای توزیع و نمایندگی از پیچیده‌ترین انواع قراردادی است و به دلیل اهمیت بالای مباحث تجاری بین المللی و چالش‌های دنیای تجارت، تهیه و تنظیم صحیح‌ترین و کاملترین قراردادها که طرفین را با کمترین چالش های مواجه سازد، از اهمیت به سزایی برخوردار است. نگارش این قراردادها از آن جهت با اهمیت است که در سطح بین المللی و اغلب با شرکتهای معتبر و بزرگ منعقد می شود و از این جهت متضمن گردش سرمایه بالایی است، از طرفی تابعیت خارجی طرف مقابل امکان طرح دعوا و اجرای رای علیه او در ایران را با چالش هایی جدی روبرو می سازد، فلذا لازم است تا روش های حل و فصل اختلاف اعم از مذاکره، داوری و شروط صلاحیت به دقت و توسط حقوقدانان مجرب و متخصص در این حوزه تدوین شود.

مطالب مرتبط

Whatsapp
سلام، چطور می‌توانیم در خدمت شما باشیم؟
سلام، چطور می‌توانیم درخدمت شما باشیم؟

Hello, How can we help you?